Dekalog wêdkarza
Stary Dekalog wêdkarza
Dr Stefan Olszewski, wêdkarz, tu¿ po I wojnie ¶wiatowej napisa³ ten piêkny dekalog.
Powinni¶my zapoznaæ siê z nim i wzi±æ sobie do serca a nie tworzyæ jakie¶ nowe kodeksy, czasami nie ¿yciowe. Jest to jeden z najstarszych przepisów jaki zosta³ utworzone dla wêdkarzy i moim zdaniem ka¿de s³owo nie powinno byæ zmieniane wiêc pozwoli³em sobie go w oryginale przepisaæ i przedstawiæ ¿eby nie zagin± .
1. Bêdziesz szanowa³ ryby jako stworzenia Bo¿e i piêkny lud wodny.
2. Bêdziesz u³atwia³ im spokojny ¿ywot, dba³ o ich rozmno¿enie, broni³ je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywd± p³yn±c± z chciwo¶ci i g³upoty ludzkiej.
3. Bêdziesz nie tylko wiernym wykonawc± praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym stra¿nikiem i poplecznikiem, dbaj±c, aby nikt ich nie przestêpowa³.
4. Bêdziesz ³owi³ ryby w sposób mo¿liwie najdelikatniejszy, nie zadaj±c im zbêdnych cierpieñ, bêdziesz je ³owi³ tylko dla sportu, dla poznania ich ¿ycia i obyczajów, nie za¶ dla nape³nienia torby.
5. Pamiêtaj, nie to ciê wyró¿nia od innych wêdkarzy, jakie ryby ³owisz, ale jak je ³owisz, wiesz bowiem przecie, ¿e mo¿na ³owiæ ³ososia z powodzeniem, ale brzydko, nader za¶ piêknie nawet p³otkê.
6. Nie bêdziesz d±¿y³ do tego, aby z³owiæ jak najwiêcej ryb, ale jak najwiêksze okazy w ka¿dym gatunku i to w warunkach wymagaj±cych od ciebie wysokich zalet sportowych.
7. Pamiêtaj, ¿e wêdkarstwo jest sztuk± wymagaj±c± umiejêtno¶ci czytania w wodzie i d³ugoletniej wprawy, dlatego te¿ b±d¼ wolny od jednostronno¶ci i zarozumialstwa sportowego, chêtny do uczenia siê od innych, wytrwa³y w obserwacjach i do¶wiadczeniach.
8. Ze z³owion± ryb± bêdziesz postêpowa³ rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolno¶æ, je¶li zdoby³e¶ j± ³atwo, je¶li nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broñ Bo¿e – nie zatrzymasz jej nigdy, je¶li przypadkiem z³owi³e¶ j± w czasie ochronnym lub je¶li nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego nale¿ysz.
9. Pamiêtaj, ¿e nie sam lubisz i chcesz ³owiæ ryby, ale ¿e nale¿ysz do wielkiej rodziny wêdkarskiej; nie przeszkadzaj wiêc innym w ³owieniu, b±d¼ chêtny do us³ug i pomocy kole¿eñskiej, dba³y o dobro i rozwój zarówno w³asnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeñ wêdkarskich.
10. Pamiêtaj, ¿e wêdkarz powinien siê cieszyæ szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem w³a¶cicieli i dzier¿awców wodnych, byæ uwa¿anym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, mi³o¶nika i opiekuna przyrody wodnej.
CO TO JEST SZACUNEK DLA RYB?
RYBY £OWIONE PRZEZ WÊDKARZY S¡ ICH ZDOBYCZAMI,ALE W TRAKCIE HOLU, A WIÊC DO CHWILI WYJÊCIA Z WODY, STAJ¡ SIÊ PRZECIWNIKIEM,KTÓREMU NALE¯Y SIÊ SZACUNEK I UZNANIE JAK W KAZDEJ WALCE TOCZONEJ FAIR.
PO WYJÊCIU RYBY Z WODY ETYCZNY WÊDKARZ NADAL TRAKTUJE J¡ JAK GODNEGO, CHOÆ POKONANEGO PRZECIWNIKA. DOTYCZY TO ZARÓWNO POSTÊPOWANIA ZE Z£OWION¡ RYB¡, KTÓRA PRZECIE¯ NIE MO¯E DLA ETYCZNYCH WÊDKARZY STAWAÆ SIÊ NA BRZEGU KAWA£KIEM RYBIEGO MIÊSA LUB Z£OWIONEGO DANIA TU¯ PRZED SMA¯ENIEM, ALE ZAKOÑCZENIEM WALKI DWÓCH GODNYCH SIEBIE RYWALI.
MY WÊDKARZE, CZ£ONKOWIE PZW OKRE¦LAMY SIÊ MIANEM EKOLOGICZNEJ ORGANIZACJI PROPAGUJ¡CEJ TEN PIÊKNY SPORT ITD.
PO Z£OWIENIU RYBY, MUSIMY SOBIE U¦WIADOMIÆ, KOGO TAK NAPRAWDÊ TRZYMAMY W RÊKU. CZY JESZCZE ¯YWY LUB MARTWY KAWA£ RYBIEGO MIÊSA CZY DOPIERO CO POKONANEGO PRZECIWNIKA, KTÓRY DOSTARCZY£ NAM WIELKICH PRZEZYÆ, SPOWODOWA£ ZASTRZYK ADRENALINY, POTWIERDZI£ NASZ¡ KLASÊ, DETERMINACJÊ I WOLÊ ZWYCIÊSTWA.
ETYKA WEDKARSKA TO NIE TYLKO PRZESTRZEGANIE PEWNYCH ZASAD I PRZEPISÓW, ALE TAK¯E ZWYK£Y LUDZKI SZACUNEK DLA PRZEGRANEGO PRZECIWNIKA JAKIM JEST RYBA.
RYBÊ MO¯EMY WYPU¦CIÆ DO WODY, ALE COKOLWIEK BY POWIEDZIEÆ, TO TAK¯E PRAWO ZWYCIÊZCY DO DAROWANIA ¯YCIA SWEMU POKONANEMU PRZECIWNIKOWI.
TO W£ASNIE APEL DO ZWYCIÊZCÓW, KTÓRZY ABY J¡ ZREALIZOWÆ MUSZ¡ NAJPIERW RYBÊ ZMÊCZYÆ I POKONAÆ, A JEJ POBYT NA BRZEGU ZALICZYÆ DO CA£KIEM BEZPIECZNEGO.
WIÊC JE¦LI NIE CHCEMY DAROWAÆ RYBIE ¯YCIA, TO PRZYNAJMNIEJ ZACHOWAJMY DLA NIEJ SZACUNEK!!!